11/20/2013

Outfit for 43 PLN

ENG: In today's post I want to show you that in order to look good, you don't need to spend a fortune on clothing. I've decided to drop by to a local second-hand and find something fashionable for an autumn walk. Out of hundreds of garments I chose the burgundy pants (yes, this season this color is still on top). To go with  it I chose a striped t-shirt. But as all of you know, the fall 'sweater-wather' doesn't to us any favors during long evenings, specially here in Poland- that's why I finished the look with the comfy, navy-blue jumper with a hood.

PL: W dzisiejszym poście chciałbym pokazać, że aby dobrze wyglądać nie trzeba wydawać fortuny. Postanowiłem przejść się do second hand'u i znaleźć coś modnego na jesienny spacer. Spośród setek rzeczy udało mi się znaleźć burgundowe spodnie (tak, ten kolor również w tym sezonie będzie królował). Do nich dobrałem t-shirt w paski. Jesienne wieczory nakazują jednak dobrać coś cieplejszego, dlatego wybrałem granatową grubą bluzę.

4 komentarze:

 1. Nice and affordable look!

  http://www.juicyguile.com

  xx

  OdpowiedzUsuń
 2. Lovely blog and I enjoy reading through everything and your outfit posts [: Can't wait to see more from you!

  Xxx
  thedancingpencilonpaper.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie że coś , ale trochę słodziak !
  Bardzo mi się podoba ta "kompozycja" . Świetny wybór :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Po pierwsze to ja też uważam, że żeby wyglądać dobrze nie trzeba wydawać na to fortuny,a ty jesteś tego najlepszym przykładem:)
  Po drugie to świetne spodnie znalazłeś w SH,pozazdrościć:D
  Cieszę się, że jest nowy post bo czekałam z niecierpliwością:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń